REGGAE

22. července 2011 v 6:10 | sweet girl
REGGAE
Na úvod bych všem čtenárům přiblížil co to je REGGAE a kde vlastně vzniklo. Je to hudební styl, který má původ na Jamajce. Jeho nejstaršími předchůdci je SKA a ROCKSTEADY ( to jsou styly blues, jazz, soul ), ovšem tam se nezpívalo o Rastafariánském tématu. Až kolem 70. let příšly počátky stylu REGGAE. Objevovali se ovšem negativní ohlasy, hlavně od RUDE BOYS ( rude boy bylo v 60. letech na Jamajce označení pro mladistvé delikventy a kriminálníky kteří páchali výtržnosti ).

Počátek REGGAE je označován rok 1968. kdy se náhle vytrácí ROCKSTEADY, SKA a je nahrazeno novým rychlejším a intenzivnějším stylem REGGAE. Důvod vzniku REGGAE nebyl nikdy doložen, ale domnívá se že REGGAE vzniklo kvůli rivalitě mezi malými producenty, jako byli například Bunny Lee, Lee Perry a nebo Leslie Kong. Prvotní REGGAE ( dnes pod názvem EARLY REGGAE ) nebylo tak pomalé jako dnes, texty se nesly stále v duchu 60. let a proto se týkaly spíše marihuany, žen, alkoholu. Občas nějaká sociální kritika na adresu Jamajské vlády a neustálé téma té doby rude boys a nebo se využívaly jen instrumentální verze.

Reggae ve světě


Jak mnozí víte, nejpopulárnější, nejsledovanější, nejslavnější osobností REGGAE byl Bob Marley. Vlastním jménem se jmenoval Robert Nesta Marley. Narodil se 6. února v Rhoden Hall, St. Ann's ( svaté Anny ) na Jamajce v rodině bělošského námořního kapitána a jamajské krasavice.Jeho otec Norval Marley byl důstojníkem anglické armády a jeho matka Cedalle Marley pocházela z Jamajky. Krátce po jeho narození ho jeho otec opustil. Protože vyrůstal mezi černochy a to nemohl vystát, velmi trpěl skutečností, že v něm koluje bělošská krev. Když mu bylo téměř deset let, odstěhoval se s matkou do Kingstonu do ghetta Trench Town. Mezi pravidla tohoto ghetta patřila nevlastnit žádný majetek, všechno patřilo všem, ať už jde o cokoliv, marihuanu, alkohol, střechu nad hlavou.

Bob Marley začal profesionálně zpívat ve svých 16 letech a později učinkoval v kapele The Wailers. Po nějakém čase Bob vydal album Natty Dread a to byl asi jeho nejvyšší skok ke slávě, začal být uznávaná celebrita celosvětového formátu. K jeho nejslavnějším patří například ( REDEPTION SONG ). Další z velkých osobností REGGAE je Peter Tosh, který byl spoluzakladatelem The Wailers, z žen, zabývající se hudbou reggae lze jmenovat například Marcia Grifiths, Dawn Penn, Sister Nancy, Lady Saw. Z dnešních zpěváků lze zmínit i SHAGGY.
Píše se rok 1965 - Wailers podepsali smlouvu s vydavatelstvím Island, kde vydali několik hitů.

1965 - Bob Marley se oženil s Ritou Andreson a společně odcestovali do Spojených států. Bob měl Jamajské srdce a o rok později se vrátil do své milované Jamajky, tam založil své vydavatelství Wailin' Soul.

1969 - Tenhle rok byl pro Boba velmi významný, změnil se mu život, protože jeho kapela i on přijali RASTAFARIÁNSKOU VÍRU.

1974 - Z kapely odchází Peter Tosh i Bunny Livingstone.


Smrt - Poslední léta Boba Marleyho.


Když se v roce 1978 zranil při fotbale, lékaři u něj zjistili rakovinu. Byla mu nabídnuta operace, KTEROU VŠAK ODMÍTL, protože Rastafariánská víra nedovoluje zásah do organismu. Jeho zdravotní stav se stále zhoršoval, ale Bob nepřestával koncertovat. V New Yorku vyprodal obrovskou plnou halu. Na oslavu koncertního tažení vydal dvojalbum Babylon by bus, jež ce stala jednou z nejlepších živých nahrávek celé historie populární hudby.

Poslední vystoupení se uskutečnilo 23. Září 1980 v Pittsburgu.

POSLEDNÍ PÍSEŇ DOZPÍVAL S VYPĚTÍM VŠECH SIL.

Když se nakonec rozhodl že bude s rakovinou bojovat, bylo už příliš pozdě. Podrobil se chemoterapii kde ztratil svoje legendární dredy. Při kondičním běhu v roce 1980 ZKOLABOVAL. Rakovina se rozšířila do jeho mozku, plic a jater.


Zemřel 11. května roku 1981 v nemocnici v Miami na Floridě, jeho poslední slova patřila jeho synovi Ziggymu "Za peníze život nekoupíš".

22. května po slavnostních obřadech v Kingstonu jsou jeho ostatky převezeny do rodného městečka Rhoden Hall, kde jsou do dnešních dnů uloženy v kopci Nine Miles. Byl pochován spolu se svou kytarou Gibson Les Paul, fotbalovým míčem, marihuanovým pukem a prstenem který mu dal etiopský princ Asfa Wossen.


Na závěr bych chtěl jenom říct.


DĚKUJEME TI, ŽE SI SE NARODIL
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám můj blog?

Skvělý =)
ujde
hrůza!!!

Komentáře

1 Kess - ADMINKA Kess - ADMINKA | Web | 22. července 2011 v 6:47 | Reagovat

ahojky začalo 1 kolo SONP
tak si sháněj hlásky
http://my-day-blog.blog.cz/1107/1-kolo-sonpisnicka
a jen tak mimo já miluju REGGAE

2 Kess - AFFS Kess - AFFS | Web | 22. července 2011 v 6:47 | Reagovat

jé promin ja to napsala spatne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama